Jak prawidłowo wykonać jastrych cementowy? Praktyczny poradnik

Wylewka betonowa to ogólne określenie warstwy podłogowej wykonywanej z betonu, której głównym zadaniem jest przenoszenie obciążeń i wyrównanie podłoża. Jej szczególnym rodzajem jest jastrych cementowy. Pełni on rolę warstwy pośredniej między podłożem a jego wykończeniem. Sprawdź, jak wykonać jastrych cementowy poprawnie, aby posadzka była równa, stabilna i odporna na pękanie.

Czym jest jastrych cementowy?

Jastrych cementowy to warstwa podkładowa pod ostateczne wykończenie podłogi. Składa się z cementu, piasku i wody, czasem z dodatkiem domieszek lub zbrojenia. Jastrychy cementowe aplikuje się zazwyczaj bezpośrednio na stropie, płycie fundamentowej lub warstwie izolacyjnej. Ich grubość wynosi najczęściej od 40 do 80 mm, choć w obiektach przemysłowych stosuje się warstwy powyżej 100 mm. Dodatkowo w zależności od konstrukcji podłogi jastrych cementowy może być:

  • zespolony z podłożem, 
  • oddzielony warstwą poślizgową, 
  • pływający.

Jak wykonać jastrych cementowy krok po kroku?

Prace związane z tym jak wykonać jastrych cementowy należy rozpocząć od przygotowania podłoża. Powierzchnia musi być czysta, wolna od kurzu, olejów i luźnych cząstek. Dodatkowo w przypadku jastrychu zespolonego konieczne jest zastosowanie odpowiedniego środka gruntującego zwiększającego przyczepność materiału. 

Kolejnym krokiem jest przygotowanie zaprawy. Najlepiej w tym celu wykorzystać gotowe jastrychy cementowe, które mają już odmierzone odpowiednie proporcje cementu, kruszywa mineralnego i dodatków modyfikujących. Wystarczy dodać do niego wodę. Jej ilość należy dokładnie odmierzyć zgodnie ze wskazaniami producenta — nadmiar cieczy pogarsza parametry wytrzymałościowe i prowadzi do skurczu posadzki. 

Gotowy jastrych cementowy można rozprowadzać na podłożu. Przed tym należy jednak zadbać o dylatacje. Wszystkie połączenia z elementami konstrukcyjnymi muszą być oddylatowane. W tym celu najlepiej zastosować taśmy brzegowe z pianki PE. Mieszankę najlepiej rozkładać równomiernie przy użyciu łat, zacieraczek lub agregatów. Każdą warstwę należy starannie zagęścić mechanicznie, by uniknąć pustek powietrznych. Jeśli jest to konieczne, na tym etapie należy też wykonać zbrojenie jastrychu przy użyciu siatki stalowej lub włókna polipropylenowego, które ograniczają ryzyko powstawania rys skurczowych i poprawiają rozkład naprężeń w warstwie podkładu.

Zobacz także  Poradnik: Wybór i instalacja rury do szamba i kanalizacji

Po wykonaniu jastrychu cementowego należy zadbać o jego odpowiednią pielęgnację. Gdy jest świeży, trzeba go chronić przed zbyt szybkim wysychaniem. Pomaga w tym folia PE lub środki pielęgnujące zapobiegające odparowaniu wody. Minimum 7 dni – tyle powinien trwać proces dojrzewania zaprawy cementowej, by uzyskać jej stabilne parametry.

Typowe błędy przy wykonywaniu jastrychu cementowego

Przy wykonywaniu jastrychu cementowego łatwo popełnić błędy, które skutkują brakiem odpowiednich parametrów użytkowych gotowej nawierzchni. Najczęściej jest nimi:

  • zbyt dużo wody w mieszance, która prowadzi do obniżenia wytrzymałości, powstawania mikropęknięć i zwiększonego skurczu.
  • Brak dylatacji przy ścianach lub progach, który skutkuje pęknięciami w newralgicznych punktach.
  • Niedostateczne zagęszczenie, które jest prostą drogą do powstania pustek powietrznych, które z czasem skutkują odspojeniami warstwy posadzkowej.
  • Brak pielęgnacji – szczególnie przy wysokiej temperaturze lub przeciągach, które powoduje zbyt szybkie odparowanie wody, a to prowadzi do pylenia, wykwitów wapiennych i pękania powierzchniowego.

Gdzie kupić materiały, aby wykonać jastrychy cementowe?

Jednym z prostszych sposobów na to, jak wykonać jastrych cementowy w prawidłowy sposób, jest wykorzystanie w tym celu gotowych mieszanek. Znaleźć je można w hurtowni chemii budowlanej Matbau. Oferuje ona jastrych cementowy marki Weber do aplikacji maszynowej lub ręcznej, a także kompletne systemy uzupełniające:

  • włókna do zbrojenia rozproszonego,
  • grunty zwiększające przyczepność,
  • taśmy dylatacyjne i folie PE,
  • domieszki opóźniające lub przyspieszające wiązanie,
  • środki pielęgnujące powierzchnię.

Jastrychy cementowe są dostępne w Matbau od ręki wraz z dostawą nawet na następny dzień roboczy.

Jastrych cementowy to jedna z ważniejszych warstw w konstrukcji podłogi. Jego poprawne wykonanie wymaga wiedzy, doświadczenia i zastosowania odpowiednich materiałów. Dobór technologii, dokładność wykonania, dbałość o pielęgnację i eliminacja podstawowych błędów to warunki konieczne dla uzyskania trwałej, równej i odpornej posadzki jastrychowej.

Polecamy także: