Czy rekuperacja się opłaca? Sprawdź, kiedy warto zainwestować w nowoczesny system wentylacji

Co zrobić, aby powietrze w domu zawsze było świeże i czyste, a rachunki za ogrzewanie jak najniższe? Takie korzyści zapewnia montaż rekuperacji, czyli wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Sprawdź, na czym to polega i dowiedz się, kiedy inwestycja w nowoczesny system jest dobrym pomysłem.

Co to jest rekuperacja?

Regularna wymiana powietrza w domu jest niezwykle ważna dla zdrowia i samopoczucia mieszkańców. A można o nią zadbać, wykorzystując różnego rodzaju metody, takie jak wentylacja grawitacyjna lub mechaniczna czy też zwykłe wietrzenie. Wymienione sposoby mają jednak liczne wady – od niskiej skuteczności, przez powodowanie strat ciepła. Wszystkie te problemy eliminuje za to najnowocześniejsze rozwiązanie, jakim jest rekuperacja.

Na czym polega rekuperacja? Jest to wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Urządzenie tego typu jest wyposażone w wymiennik ciepła, który odzyskuje energię z powietrza wywiewanego i przekazuje ją do powietrza nawiewanego. Dzięki temu ciepło zostaje ponownie wykorzystane, a przedostające się do wnętrz powietrze jest nie tylko świeże, ale i ogrzane do odpowiedniej temperatury. W efekcie nie dochodzi do strat ciepła, a efektywność energetyczna budynku jest zachowana.

Wentylacja z odzyskiem ciepła – rodzaje

Podstawowa klasyfikacja rekuperacji dotyczy podziału na systemy centralne oraz urządzenia decentralne. Czy charakteryzuje się każde z tych rozwiązań?

  • rekuperacja centralna – składa się z jednostki centralnej (zwykle jest zlokalizowana w pomieszczeniu technicznym), a świeże powietrze jest rozprowadzane po całym budynku kanałami (schowanymi np. w podwieszanych sufitach),
  • rekuperacja decentralna – poszczególne jednostki są montowane bezpośrednio w ścianach wewnętrznych i każda odpowiada za wentylowanie pojedynczego pomieszczenia.

Ze względu na to, że rekuperacja decentralna nie wymaga rozprowadzania kanałów wentylacyjnych, jest zazwyczaj montowana w już istniejących budynkach. Centralną warto uwzględnić za to na etapie projektowania domu – unikniesz w ten sposób prac remontowych.

Kiedy montaż rekuperacji będzie się opłacać?

Wentylacja z odzyskiem ciepła sprawia, że dom staje się bardziej komfortowy i energooszczędny. Dzięki niej możesz zadbać o stałą wymianę powietrza w budynku bez obaw o straty energii. Kiedy dokładnie warto zdecydować się na taką inwestycję? Oto rodzaje budynków, w których rekuperacja przynosi najlepsze efekty.

Zobacz także  Przewodnik po wyborze skutecznych płynów do czyszczenia klimatyzacji z nanocząstkami srebra

Dobrze zaizolowane budynki

Szczelna izolacja budynków powoduje, że cyrkulacja powietrza staje się mocno ograniczona. Montaż tradycyjnej wentylacji powodowałby z kolei ucieczkę ciepła, co zmniejszyłoby korzyści wynikające z termomodernizacji. Rekuperacja zadba w tej sytuacji o regularny dopływ świeżego powietrza oraz odzyska ciepło ze strumienia wywiewanego, troszcząc się o efektywność energetyczną.

Domy pasywne

Domy pasywne muszą minimalizować zużycie energii w trakcie eksploatacji. Dlatego wentylacja z odzyskiem ciepła jest ich nieodłącznym elementem. Montaż rekuperacji zaoszczędzi energię oraz obniży zapotrzebowanie na ciepło.

Budynki, w których rzadko otwiera się okna

Wietrzenie budynku może być w wielu przypadkach dość problematyczne. Dzieje się tak choćby na terenach charakteryzujących się wysokim wskaźnikiem zanieczyszczenia powietrza. Otwieranie okien nie jest też zalecane w okresie intensywnego pylenia roślin (jeśli wśród domowników są alergicy). Dzięki rekuperacji okna mogą cały czas pozostawać zamknięte.

W miejscach, w których istotna jest jakość powietrza

Małe dzieci oraz osoby zmagające się z chorobami układu oddechowego powinny mieć dostęp do wysokiej jakości powietrza. Nowoczesne rekuperatory są zaś wyposażone w filtry, które oczyszczają powietrze nawiewane. Efektem jest świeże i czyste powietrze oraz doskonały mikroklimat w budynku.

Rekuperacja – sposób na świeże powietrze bez strat ciepła

Rekuperacja to świetne rozwiązanie w wielu sytuacjach. Nowoczesny system zatroszczy się o jak najlepszą jakość powietrza i zminimalizuje straty ciepła, dbając o Twoją wygodę i jak najniższe rachunki za ogrzewanie. Jak więc wybrać odpowiednie urządzenie? Rekuperacja Stiebel Eltron to systemy centralne i decentralne, które dopasujesz do swoich potrzeb. Nowoczesne funkcje oraz wysoki wskaźnik odzysku ciepła zapewnią komfort wszystkim domownikom. To zaawansowane technologicznie rozwiązania, gwarantujące zdrowy klimat w Twoim domu.

Polecamy także: