Konserwacja maszyn do metalu - zobacz, jak przebiega!

Jak przebiega prawidłowa konserwacja maszyn do metalu?

Maszyny do metalu stanową fundament pracy wielu przedsiębiorstw. To właśnie od ich sprawności i niezawodności zależy wydajność całej produkcji. Nawet najmniejszy przestój może generować ogromne koszty. Jeśli chcemy, aby maszyny do obróbki metalu służyły nam sprawnie i bezawaryjnie przez długi czas, konieczna jest ich regularna konserwacja. Co powinny obejmować prace serwisowe? Podpowiadamy!

Dlaczego regularna konserwacja maszyn do obróbki metalu jest aż tak ważna?

Systematycznie przeprowadzana konserwacja urządzeń do metalu okazuje się kluczem do ich efektywnego i długowiecznego działania. Jej zaniedbanie skutkuje nagłymi i niespodziewanymi awariami, które przyczyniają się do strat, a ponadto stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa pracy. Codzienna, intensywna eksploatacja sprzętów naraża je na ogromne obciążenia mechaniczne oraz termiczne. Wszystkie elementy maszyn wymagają nieustannego monitorowania oraz pielęgnacji. Konserwacja maszyn to procedura składająca się z wielu czynności, zarówno tych wykonywanych codziennie, jak i raz na dłuższy czas. 

Co ważne, konserwowane muszą być wszystkie maszyny do metalu, takie jak np. piły taśmowe do metalu, tokarki, szlifierki, walcarki do blachy, prasy hydrauliczne i krawędziowe, wycinarki laserowe czy dłutownice do metalu. Serwis i konserwacja polega nie tylko na wymianie zużytych części, ale także smarowaniu elementów ruchomych, kalibracji urządzeń, monitorowaniu poziomu płynów eksploatacyjnych. Dobrze zaplanowane i przeprowadzone czynności pozwolą uniknąć nam nagłych awarii maszyn i związanych z nimi konsekwencji.

Jak dbać o piły taśmowe do metalu i inne urządzenia? Sprawdź!

Czego nie można pominąć?

Przystępując do konserwacji, maszynę musimy odłączyć od źródła zasilania. Dzięki temu osoba przeprowadzająca konserwację będzie mogła w sposób bezpieczny wykonywać kolejne czynności. Następnie przygotowujemy poszczególne części urządzenia, które powinny zostać dokładnie wyczyszczone, odtłuszczone i zdezynfekowane. Ustalając termin konserwacji i jej częstotliwość, należy zwrócić uwagę na środowisko pracy maszyny, jej budowę oraz sposób przechowywania

Chcąc wydłużyć żywotność maszyny do metalu, należy pamiętać o monitorowaniu stanu jej poszczególnych elementów. Sposób czyszczenia sprzętu będzie się różnił, w zależności od rodzaju urządzenia oraz jego budowy – każda maszyna spełnia odmienne funkcje, a więc konserwacja frezarki z wymiennymi frezami będzie różnić się od np. konserwacji prasy krawędziowej. Wszelkie elementy sprzętu muszą być dokładnie oczyszczone z zalegających drobinek materiału czy innych zabrudzeń.

Zobacz także  Niezbędne akcesoria BHP w miejscu pracy

Konserwacja maszyn – najważniejsze czynności

Codzienna konserwacja maszyn polega na:

  • kontroli parametrów środowiska, w jakim pracuje urządzenie,
  • czyszczeniu oraz usuwaniu zabrudzeń po każdym zakończonym dniu pracy,
  • weryfikowaniu stanu oleju,
  • sprawdzaniu ciśnienia płynu w układzie hydraulicznym.

Z czasem może dojść do zużycia oleju czy innych płynów eksploatacyjnych. Zdarzają się także ubytki cieczy, które mogą doprowadzić do poważnych uszkodzeń sprzętu. Stąd tak ważne jest regularne sprawdzanie ciśnienia i poziomu płynów. Nie można zapominać o tym, że rdza stanowi zagrożenie dla wszelkich maszyn znajdujących się na wyposażeniu zakładu. Dlatego też kluczowe jest smarowanie i zabezpieczanie nie tylko części ruchomych, ale również samej obudowy maszyny.


Kolejnym istotnym zabiegiem jest czyszczenie filtrów odpowietrzających i wentylatorów. Skuteczne chłodzenie to podstawa, gdyż zbyt wysoka temperatura może skutkować zatrzymaniem urządzenia, zatarciem, wyciekiem płynu czy uszkodzeniem części ruchomych. Warto też co jakiś czas weryfikować stan szafki elektrycznej, aby uniknąć zwarcia, a tym samym uszkodzenia maszyny.

Polecamy także: