Wybór odpowiedniego łóżka to jedna z najważniejszych decyzji, jakie podejmujemy podczas aranżacji sypialni. Mebel ten nie tylko wpływa na komfort naszego snu, ale także decyduje o estetyce pomieszczenia. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów łóżek, różniących się materiałem, z którego zostały wykonane, stylem, funkcjonalnością oraz wymiarami. Mamy nadzieję, że dzięki naszym podpowiedziom, z łatwością znajdziesz model na miarę własnych potrzeb. Przeczytaj, by ułatwić sobie zadanie!
Jakie są rodzaje łóżek?
Wybór łóżka najczęściej zaczyna się od wyboru materiału. Do najpopularniejszych opcji należą:
Łóżka drewniane
Czyli klasyka, która nigdy nie wychodzi z mody. Od wieków cieszą się popularnością i nie zanosi się na żadne zmiany pod tym względem, zwłaszcza dziś, gdy ludzie cenią sobie naturalne surowce. Powstają z różnych gatunków drewna, z których każdy ma swój unikalny wygląd i specyficzne właściwości. Za najszlachetniejsze są uważane łóżka z drewna dębowego.
Są one wyjątkowo twarde i trwałe, a przez to najbardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Zresztą dąb zawsze był symbolem długowieczności. Zrobione z niego meble bez wątpienia posłużą przez wiele dziesięcioleci, zachowując nienaganny wygląd.
Łóżka tapicerowane
Których powierzchnia pokryta jest tkaniną lub skórą (naturalną albo ekologiczną). Oferują miękkość i luksusowy wygląd. Wyściełany zagłówek pozwala wygodnie oprzeć się podczas czytania książki, oglądania telewizji czy korzystania z laptopa. Różnorodność materiałów tapicerskich i kolorów pozwala dopasować je do niemal każdej aranżacji wnętrza.
Łóżka metalowe
Meble o bardzo stabilnej, wytrzymałej konstrukcji, porównywalnej do litego drewna, ale niestety, o niezbyt przyjemnej, bo chłodnej w dotyku powierzchni. Za to dużo tańsze. Ich wizualna lekkość sprawia, że są dobrym wyborem do niewielkich sypialni, które mogłyby zostać przytłoczone masywnym łóżkiem.
Dlaczego warto postawić na naturalne materiały?
Współcześni konsumenci nie chcą otaczać się syntetycznymi materiałami ani masowo wytwarzanymi produktami. Dotyczy to również aranżacji wnętrz, a zwłaszcza sypialni. To pomieszczenie, w którym spędzamy przynajmniej 8 godzin na dobę. Tyle mniej więcej trwa sen dorosłej osoby. A gdy do tego doliczymy leniwe poranki w łóżku albo krótkie drzemki po pracy, okazuje się, że w sypialni spędzamy sporo czasu.
Warto więc zadbać o zdrowy mikroklimat. Odpowiedzią na tę potrzebę są łóżka drewniane. Drewno jest materiałem pomagającym regulować wilgotność powietrza we wnętrzu, a do tego, o ile jest zabezpieczone w ekologiczny sposób (np. olejem naturalnym czy olejowoskiem), jest wolne od szkodliwych substancji chemicznych, które często występują w syntetykach.
Jeśli zaś chodzi o estetykę, trzeba mieć na uwadze, że każdy kawałek drewna jest niepowtarzalny – posiada własny rysunek słojów, który nadaje łóżku indywidualny charakter. Możesz mieć pewność, że drugiego identycznego mebla nie znajdziesz nigdzie.
Dodatkowe praktyczne funkcje w łóżkach
W wielu domach, a przede wszystkim w mniejszych mieszkaniach, przestrzeń jest bardzo cenna, w związku z tym wielofunkcyjne meble stają się prawdziwym must-have dobrze zaprojektowanej aranżacji. Łóżka z dodatkowymi funkcjami to wygoda w najlepszym wydaniu. Pojemniki otwierane przez uniesienie do góry stelaża lub wysuwane szuflady świetnie sprawdzają się do przechowywania pościeli, ubrań sezonowych czy innych przedmiotów, które w przeciwnym razie zajmowałyby miejsce w szafach.
Praktycznym rozwiązaniem są też półki w górnej części wezgłowia, które przydadzą się do stworzenia małej biblioteczki dla miłośników czytania przed snem albo zastąpią szafki nocne – można na nich umieścić różne drobne akcesoria, które chcemy mieć w zasięgu ręki, kiedy wstaniemy rano lub przebudzimy się w nocy.
Styl wnętrza a rodzaj łóżka
Aranżacja, w której wszystkie elementy dobrze ze sobą współgrają, pozwala uzyskać ład estetyczny i harmonię we wnętrzu. Dlatego ważne jest, aby łóżko było dopasowane do całości wystroju. Oto kilka przykładów, jakie łóżko wybrać w zależności od stylu wnętrza:
Styl klasyczny
Charakteryzuje się elegancją, symetrią i nawiązaniem do tradycyjnych wzorców. W takim wnętrzu idealnie sprawdzą się wysokiej klasy łóżka z litego drewna o ponadczasowym wzornictwie.
Styl nowoczesny
To przede wszystkim minimalizm i funkcjonalność. Łóżka zgodne z tym trendem mają proste formy, są pozbawione ozdobnych akcentów. Mogą być drewniane lub tapicerowane.
Styl skandynawski
Przejawia się przytulnością, jasną kolorystyką, nawiązaniem do natury oraz funkcjonalnością. Dobrym wyborem będzie łóżko z jasnego drewna o nieskomplikowanej formie.
Styl industrialny
Inspiruje się estetyką starych fabryk i magazynów – surowymi przestrzeniami z wyeksponowaną cegłą, betonem i metalowymi detalami. Do takiej sypialni pasują łóżka wykonane z metalu, zazwyczaj w kolorze czarnym. Popularne są również modele z prostymi drewnianymi ramami na metalowym stelażu.
Styl rustykalny
To powrót do natury i wiejskiego uroku. Łóżka w tej stylistyce często wykonane są z masywnego drewna o widocznej strukturze i sękach. Zazwyczaj są proste, choć dopuszcza się subtelne zdobienia.
Styl glamour
Jest pełen blasku, elegancji i luksusu. Łóżka w tej stylistyce wyróżniają się aksamitną tapicerką oraz ozdobnymi pikowaniami i przeszyciami.
Wymiary łóżek
Wybierając łóżko, trzeba też uwzględnić jego rozmiar, a powinien być on podyktowany własnymi potrzebami oraz metrażem sypialni. Łóżko musi mieć podłoże do spania takiej wielkości, która pozwoli na przyjęcie dogodnej dla siebie pozycji podczas snu, a jednocześnie musi zmieścić się na dostępnej powierzchni i nie przytłoczyć nadmiernie pomieszczenia.
Standardowe modele jednoosobowe mają wymiary 90×200 cm. Są też nieco węższe – 80×200 cm, a także szersze – 100×200 cm czy 120×200 cm. Z kolei łóżka dwuosobowe dostępne są w następujących rozmiarach: 140×200 cm, 160×200 cm, 180×200 cm oraz 200×200 cm. Przed zakupem warto dokładnie zmierzyć pomieszczenie, w którym stanie łóżko. Należy pamiętać o zostawieniu odpowiedniej ilości miejsca na przejścia, szafki nocne czy inne meble.
Na koniec jeszcze jedna uwaga. Kiedy wiesz już, jakie łóżko będzie odpowiednie do Twojej sypialni, zastanów się nad wyborem odpowiedniego materaca do zestawu, bo jest to kluczowy czynnik decydujący o komforcie nocnego odpoczynku.